"Že maminka není tak šeredná?"

Ministerstvo práce a sociálních věcí čeká tento týden nepříjemný úkol. Do konce října musí zaslat Radě Evropy zprávu, že nedokázalo napravit tragédii, kterou státní úředníci způsobili, píše Aktuálně.cz.

Před osmi lety vzal stát manželům Wallovým jejich pět dětí jen proto, že rodiče neměli bydlení, které by se úředníkům zdálo vyhovující.

V boji o návrat jejich potomků se manželé obrátili až k Evropskému soudu pro lidská práva. Ten před dvěma lety konstatoval, že děti byly odebrány neprávem. Místo represe měl stát podle jeho verdiktu rodině pomoci.

Wallovi získali odškodnění a ministerstvo práce a sociálních věcí dostalo rozsudkem Evropského soudu za úkol situaci napravit a všechny děti vrátit. Nad splněním této povinnosti dohlíží Výbor ministrů Rady Evropy.

Pokus o nápravu však krachl. Matka Emilie Wallová se z neúspěchu zhroutila a po osmi letech boj o své nejmladší děti, Jaromíra a Marii, vzdala.

Emilie Wallová žije s manželem a synem Rosťou v Soběslavi. Letos v létě se po šesti letech odloučení měla setkat se svým synem Jaromírem (11) a nejmladší dcerou Marií (8).

Děti odebral rodičům sociální odbor v Táboře. Po čase dvě nejmladší děti odtrhl od sourozenců a z dětského domova je předal pěstounům na druhý konec republiky, na Vsetínsko.

Teprve nyní, po verdiktu Evropského soudu, že sociálka neměla děti odebrat, nýbrž rodině pomoci, se Wallovi mohli setkat se svými nejmladšími potomky. Po roce postupného sbližování domluvilo ministerstvo prostřednictvím mediátorů setkání pěstounů Mazačových s rodiči Wallovými.

Jenže pokus zkrachoval. „Jára po dvou minutách řekl, že je mu špatně, a odešel,“ popisuje setkání Wallová. „Pan Mazač se přede mnou zeptal Marušky: Že maminka není tak šeredná?“

Přestože chtěla situaci zvládnout bez emocí, tato věta jí podlomila kolena. „Bouchla jsem a brečela. Musela jsem odtamtud odejít, aby to děti neviděly,“ říká. „Jak mě asi pěstouni u dětí popisovali, jako zrůdu? Podle mého názoru dělali vše proto, aby návrat dětí k nám nevyšel.“

I samo ministerstvo připouští, že v tomto případě došlo k selhání pěstounů. „Ukázalo se, že jsou u pěstounů velké nedostatky v chápání jejich role,“ říká Daniel Hovorka z odboru rodiny. „Mazačovi jsou přesvědčeni, že pro děti je lepší, aby nebyly v kontaktu s rodiči. A to je špatně.“

Po drásajícím zážitku letošního léta matka boj o vlastní děti vzdala. „Napsala jsem úřadům dopis, kde píšu, že se o děti už nebudu soudit a že netrvám na osobním kontaktu,“ říká. „Já bych tohle psychicky nezvládla.“

Zároveň dětem napsala, že u ní mají dveře otevřené a mohou kdykoliv přijet. „Chtěla jsem, aby věděly, že jsem se jich nevzdala. Štrasburk náš spor dobře rozsoudil, ale náš stát je Kocourkov. Jsem z toho unavená, končím, nemám na to.“

Celý článek Stát rozvrátil rodinu. Rodiče boj o své potomky vzdali