Září 2014

Královéhradecký kraj ocenil počiny v sociální oblasti. Hned dvě ocenění získala Alena Goisová z Domova Dědina. Odborná porota ji vybrala mezi tři nejlepší v kategorii Osobnost sociální oblasti a chvíli na to převzala i cenu pro Domov Dědina v kategorii Poskytovatel sociální služby. Domov Dědina pomáhá lidem s mentálním a kombinovaným postižením, aby byli maximálně soběstační a co nejvíce se začlenili do společnosti. V sedmi městech a obcích jim nabízí celoroční bydlení, denní stacionář či chráněné bydlení. Stará se celkem o 119 lidí.

Alena Goisová s cenou od Královéhradeckého kraje. Zdroj: denik.cz

Uděleno bylo i několik dalších ocenění. Doktor Josef Zita byl in memoriam oceněn jako Osobnost sociální oblasti za svou dlouholetou pedagogickou a vědeckou činnost.

* * *

V Třebestovicích vznikne dům pro seniory a osoby s postižením. V objektu multifunkčního domu by se mělo navíc vařit pro potřeby Centra sociálních služeb Poděbrady.

* * *

Kraje asi budou mít přesně stanovený podíl z objemu peněz, který stát poskytne na sociální služby. Předpokládá to novela, kterou schválila Sněmovna. Norma míří k posouzení do Senátu. Na kraje přejde financování sociálních služeb podle platného zákona od ledna.

Nejvíce peněz na sociální služby bude stát posílat do Moravskoslezského kraje, 11,99 procenta. Sněmovna schválila úpravu, podle níž o rozdělování dotací poskytovatelům budou rozhodovat krajští zastupitelé.

Sněmovna neschválila požadavek NRZP, aby nejvyšší příspěvek na péči 12 000 korun měsíčně dostávali i lidé, kteří sice komunikují a orientují se, ale jinak jsou plně odkázáni na pomoc okolí. Vládní norma obnovuje bezplatné poskytování pečovatelské služby pozůstalým manželkám a manželům po účastnících odboje starším 70 let, které bylo zrušeno od letošního roku.

* * *

Navrženy změny novely, jež by měla krajům stanovit přesně podíl z objemu peněz, které stát poskytne na sociální služby. Ve druhém čtení poslanci opět podali návrhy, které by vedly k dalšímu odkladu převodu financování sociálních služeb ze státu na kraje, nebo k jinému způsobu rozdělování peněz regionům. Sněmovní sociální výbor už dřív změny nepodpořil. O konečné podobě normy by poslanci měli rozhodovat příští týden.

* * *

České vězeňství se potýká s rostoucím počtem recidivistů, kteří se vrací za mříže. Sedm z deseti vězňů, kteří si nyní odpykávají trest v 35 tuzemských věznicích, už je ve vězení poněkolikáté. Zvrátit tento trend má chystaná koncepce.

Podíl recidivistů na počtu vězňů

Podle náměstka ministryně spravedlnosti pro vězení Vladimíra Zimmela se stát nově více zaměří na další vzdělávání a zaměstnávání odsouzených.

* * *

Obyvatelé Vsetína mohou připomínkovat návrh komunitního plánu sociálních služeb. Veřejnost může ke komunitnímu plánu, strukturovanému do šesti oblastí, který je uveřejněn na webu města vznášet připomínky i s případnými návrhy až do konce září letošního roku.

* * *

Dům pro seniory-umělce. „Po rekonstrukci vznikne v objektu kapacita pro cca 80 seniorů. Polovina této kapacity bude využívána Nadací Charty 77 pro seniory, kteří v aktivním věku působili v oblasti kultury a druhá polovina městskou částí Praha 6. Provoz domu zajistí Praha 6,“ řekla Marie Kousalíková, starostka Prahy 6. Praha 6 i Nadace Charty 77 předpokládají, že Dům seniorského bydlení nebude spočívat pouze v ubytování a volnočasových aktivitách seniorů, ale zároveň zahrne i oblast poradenskou v oblasti sociální, zdravotní, soukromoprávní s ohledem na zajištění poskytování dalších služeb seniorům. Uvedená oblast bude přístupná jak jejich blízkým, tak i široké veřejnosti.

* * *

Nově zrekonstruované středisko pro osoby se zrakovým postižením. Otevírá je Tyfloservis v Hradci Králové, prohlédnout si je můžete během Dnů otevřených dveří od 15. do 17. září.

* * *

Týdny pro duševní zdraví v Pardubickém kraji. 19. ročník akce zaříná 22. září.

* * *

Domov seniorů, kde zmizel milion, funguje dál. Úřady váhají. Téměř nic se nezměnilo ani po srpnové policejní razii, po níž skončili obvinění Brožová i Kunčara ve vazbě.

* * *

Konference Problémy rodinné péče o osoby se zdravotním postižením. Praha, 30. září 2014.

* * *

Nepříjemné překvapení čekalo první školní den na rodiče postižených dětí ze ZŠ a MŠ pro zdravotně postižené v Liberci. Centrum pro zdravotně postižené Libereckého kraje, které smluvně zajišťuje osobní asistenty, oznámilo, že na pomoc čekají marně. Důvod? Dlouhodobý nedostatek asistentů, z nichž někteří navíc ještě dlouhodobě onemocněli.

* * *

Válka v sociálních službách v Karviné pokračuje, dění šetří i policie. Velká valící se koule se stala z kauzy Sociálních služeb Karviná, jejichž exmanažeři kritizují dnešní šéfy pro údajné zastrašování zaměstnanců či chyby v hospodaření. Do dění se vložili i auditoři a policie.

* * *

Od ledna příštího roku si budou moci držitelé průkazu TP, ZTP a ZTP/P vyměnit tyto průkazy bez zbytečných administrativních průtahů a správního řízení, které by znovu posuzovalo jejich zdravotní stav, oznámilo MPSV (.pdf).

* * *

Sto padesát nových klientů s Alzheimerovou chorobou a 120 nových zaměstnanců by během roku a půl mělo přijít do Senior domu na Husově třídě v Českých Budějovicích. Nový majitel objektu se dohodl se společností Alzheimer Centrum, která má v zemi několik podobných zařízení, na provozu celé budovy.

* * *

Náměstkyně ministryně práce a sociálních věcí Jana Hanzlíková přijala pozvání na setkání s vedením Zlínského kraje, které se rozhodlo zapojit do otevřené výzvy projektu CZ04 – Ohrožené děti a mládež. Projekt má usnadnit transformaci systému péče o ohrožené děti a mládež a je financován ze zdrojů EHP a Norských fondů.

* * *

Úřady práce začnou od září víc vyplácet některé dávky v poukázkách. Budou v nich vydávat část příspěvku na živobytí a část mimořádné okamžité pomoci.