Rubriky
Zprávy

Výchovný ústav v Chrastavě porušuje práva dětí, ředitelka odvolána

Aktualizováno. Jet na víkend za rodinou, přidat si jídlo nebo navštívit lékaře může svěřenec výchovného ústavu v Chrastavě pouze za dobré chování. Jakmile poruší pravidla, tato práva ztrácí. Zařízení v uplynulých týdnech navštívili zástupci ministerstva školství i veřejného ochránce práv. Ve čtvrtek resort oznámí změnu na postu ředitelky.

V jídelně probíhá večeře. Jeden z chovanců prohlásí, že nechce maso. „Já si ho vezmu,“ opáčí kamarád. To se však nelíbí přihlížející vychovatelce, chlapci prý kšeftují s jídlem. Oběma proto udělí minusové body za chování.

Tak vypadá jeden z každodenních incidentů probíhajících ve výchovném ústavu Chrastava, které pro iDNES.cz popsala Gabriela Špačková, psycholožka, která v zařízení působila šest měsíců. Ústav podle ní jednoznačně porušuje práva dětí.

V zařízení pro děti se závažnými poruchami chování proběhla v uplynulých týdnech série kontrol ombudsmanky a ministerstva školství (MŠMT). Jejich výsledky MŠMT oznámí na čtvrteční tiskové konferenci stejně jako jméno nového ředitele či ředitelky.

Celý systém chrastavského ústavu, v němž nyní přebývá 36 chlapců od dvanácti do osmnácti let, podle Špačkové stojí na udělování a odebírání bodů za dobré či špatné chování.

„Pokud je kluk zelený, to znamená, že je v kladném hodnocení, tak může jet na víkend domů, může si přidávat jídlo, může koukat na televizi nebo mít lepší účes,“ vysvětluje principy systému Špačková.

Pokud má chlapec body na nule, spadá do „žluté kategorie“ a ztrácí řadu těchto „výsad“.

Jakmile převáží minusové body, dostává se do „černé“ kategorie. „To znamená zákazy úplně všeho, nesmí si přidávat jídlo, nemá povolené vycházky… Někteří se v tom točí i několik týdnů, školu mají přímo v budově, takže se třeba měsíc nedostanou vůbec ven,“ popisuje bývalá vychovatelka a dodává, že nastala i situace, kdy „černý“ chlapec nebyl puštěn k lékaři.

Špačková popisuje velkou „kauzu“, která za zdmi chrastavského ústavu vypukla v únoru:

„Vedení se zdálo, že kluci nějak víc zlobí, tak prohlásilo, že už toho má dost, a že půjdou všichni strojkem na ježka.“

Končící ředitelka Sochorová se k situaci zatím nechce příliš vyjadřovat. Většina pochybení, která kontroloři shledali, se podle ní nezakládá na pravdě. „Jsou to věci, které jsou vytržené z kontextu. Musela byste vidět celý náš systém,“ uvedla pro iDNES.cz.

Konkrétně se vyjádřila pouze k rušení návštěv za špatné chování. Dělo se to podle ní jen ze závažných důvodů. „Třeba když tady kluk kradl nebo přišel z vycházky pod vlivem drogy,“ říká Sochorová, která v úterý podala rezignaci.

„Toho, co se tady teď děje, nechci být přítomna jako ředitelka, protože to spěje k nějakému velkému průšvihu. Uvidíme, co bude dál. Jestli tady budou mít markantně navrch práva dětí nad právy dospělých.“

Úřad ombudsmana v zařízení provedl neohlášené kontroly již v letech 2013 a 2006. Shledal tehdy řadu nedostatků a vyzval k jejich nápravě. Kritizoval např. dovolenky na návštěvu rodiny udělované jako odměnu za dobré chování.

„Pobyt u rodičů by neměl být považován za odměnu, nýbrž za právo dítěte,“ konstatovala Šabatová.

Celý článek idnes.cz zde.

„Považuji za naprosto nepřípustné porušování práv dětí a mládeže, kdy saháme dokonce na jejich elementární potřeby, jako je jídlo, pití, možnost styku s rodinou, volný pohyb apod. Vedení a personál zařízení, byť nezpochybňuji, že to je vzhledem k výchovným prohřeškům dětí a mládeže zde umístěných někdy složité, má veškeré své působení sladit s výchovně vzdělávacími principy v souladu s náplní a posláním školského zařízení.“ Z prohlášení MŠMT, které o věci informovalo na tiskové konferenci.