Rubriky
Zprávy

"Vládní reformy poškodí ženy"

Reforma dopadne mnohem tvrději na ženy než na muže, řekl ihned.cz Petr Pavlík z katedry Gender studies Univerzity Karlovy.

Z analýzy sdružení ProEquality a Otevřené společnosti vyplývá, že změny v daňové oblasti pomůžou spíše lidem s vysokými příjmy, často mužům. Uškodí naopak ženám samoživitelkám a důchodkyním. Ženám nepomohou ani změny vyplácení rodičovských příspěvků, jejich situaci negativně ovlivní také poplatky ve zdravotnictví.

„Ta reforma dopadne mnohem tvrdšeji na ženy jako skupinu, než na muže jako skupinu. Na různé skupiny žen různě, ale ve všech skupinách dopadne tvrdšejc na ženy,“ řekl iHNed.cz jeden z autorů analýzy Petr Pavlík z katedry Gender studies Univerzity Karlovy.

Podle něho navíc vláda neprovedla analýzu, kterou má v prioritách. „Ty výsledky analýzy šly radě vlády pro rovné příležitosti žen a mužů,“ říká Pavlík, který chce příslušné orgány s analýzou seznámit. Podle Pavlíka rada vlády neplní svoji funkci dobře. „Většina lidí tam ani neví co by dělat měli,“ kritizuje Pavlík.

Nová třírychlostní rodičovská dovolená vytvoří podle Ireny Smetáčkové z Otevřené společnosti „matky druhé kategorie“. Stanou se jimi ženy, které si kvůli nízkému příjmu nemohou zvolit vyšší čerpání příspěvku.

Nová rodičovská nabízí ženám a mužům možnost vybrat si z dvouleté varianty za 11.400 korun, tříleté za 7600 korun a čtyřleté za 3800 korun měsíčně. Na nejvyšší příspěvek má však nárok jen člověk, který před péčí o dítě vydělával nejméně 16.400 korun hrubého měsíčně. Jak upozornila Smetáčková, velká část žen takový plat nemá. Medián hrubé mzdy žen v roce 2006 činil 17.310 korun, u mužů 21.185 korun.

Podle analýzy jsou „protiženské“ i zdravotní poplatky. Více než polovinu hospitalizovaných tvoří ženy, jen v souvislosti s porodem se jedná o více než 160.000 žen ročně. Poplatky dopadnou například na diabetiky nebo duševně nemocné, mezi nimiž jsou častěji zastoupeny právě ženy.

Zdroj: ihned.cz, 3. 1. 2008

Užitečné odkazy

Částečné úvazky po rodičovské dovolené a pro lidi se zdravotním postižením
Změny v sociální oblasti