Vládní plány v sociální oblasti

ČTK přinesla informaci o návrhu plánu legislativních změn, které chce vláda udělat v sociální oblasti.

Ministerstvo práce by mělo do konce března předložit novelu, která se vrací k původní vyšší valorizaci penzí už od ledna příštího roku, ne až od ledna 2016. Zákon by měl začít platit na podzim, aby podle něj penzistky a penzisté dostali přidáno už od ledna. Upravit má životní minimum a případně také platy státních zaměstnanců. Počítá se i s každoročním zvyšováním minimální mzdy.

Do pololetí by měl být hotov návrh novely o hmotné nouzi. Týká se doplatků na bydlení. Změnu chystala už Rusnokova přechodná vláda. Chtěla omezit dobu vyplácení doplatků na bydlení v ubytovnách i jejich výši. Experti návrh kritizovali. Podle nich hrozilo, že by řada lidí v tísni mohla za několik měsíců skončit na ulici. Také podle ministryně práce Michaely Marksové Tominové (ČSSD) by mohly navrhované úpravy nadělat víc škody než užitku. Její resort proto chystá svou variantu, díky níž chce zabránit „obchodu s chudobou“ v ubytovnách.

Obrysy nového zákona o sociálním bydlení by vláda měla dostat do pololetí příštího roku. Text normy by mělo ministerstvo pro místní rozvoj spolu s resortem práce a ministrem pro lidská práva dokončit do pololetí 2016. Zákon by mohl platit od prosince 2016.

Do konce letoška má být na stole návrh obrysů zbrusu nového zákona o podpoře rodin. Marksová už dřív prosazovala třeba zavedení otcovské dovolené. Do konce příštího roku má resort práce navrhnout také podobu zákona o náhradním výživném. Za neplatiče by ho poskytoval stát, od dlužníků by ho pak vymáhal.

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) začne pracovat na zákonu o sociálním začleňování, který by měl platit od roku 2017.

Celá zpráva zde.