Rubriky
Zprávy

Starší a nemocnější

České ženy žijí déle než muži. Déle jsou i nemocné. Zákon o sociálních službách novelizován. Vězeňství kolabuje.

Ženy sice žijí déle než muži, jsou ale také víc nemocné
České ženy sice prožívají delší život než čeští muži, více let je ale trápí nejrůznější zdravotní obtíže. Vyplývá to z analýzy, kterou zveřejnil Ústav zdravotnických informací a statistiky. Ženy nyní narozené se dožijí šedesátých narozenin ve zdraví, dalších 20 let stráví v nemoci, z toho 5,5 roku ve velmi vážné.

* * *

Po volbách musí daně nahoru. Jinak končí sametové časy
Nástupem krize vznikl rozpočtový schodek ve výši 150-200 miliard korun a stát se ho nezbaví, pokud nezvýší daně, nejlépe dolní sazbu daně z přidané hodnoty.

Degresivní daně jako záchrana zbytků sociálního státu
Tak hlavním důvodem schodků je expanze sociálního státu. To je opravdu překvapení. Není to náhodou tak, že si neustálým snižování své daňové báze stát sám pod sebou podřezal větev? Stačí jen zmínit snížení pojistného na sociální zabezpečení hrazené zaměstnavateli, o přímých daních ani nemluvě.

* * *

Zákon o sociálních službách změněn.
Novela je účinná od 1. srpna, krom vybraných pasáží. Text upravného zákona zde (.pdf)

* * *

Vězeňství hrozí kolaps
V Česku hrozí kolaps vězeňství. Novinářům to řekla ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Ve věznicích je nyní 22.000 osob, tedy nejvíce od roku 2000. Dalších téměř 7500 odsouzených přitom dosud do vězení nenastoupilo. Pokud by nastoupila jen část těchto lidí a počet vězňů by měl stoupnout na 25.000, bude nutný krizový scénář, řekl generální ředitel Vězeňské služby ČR Luděk Kula.