Rubriky
Zprávy

Sociální bydlení? V Česku je 652 000 neobývaných bytů

Server Datová žurnalistika ukazuje, že je v Česku poměrně velké množství volných bytů. A že by jejich využití mělo být součástí debaty o sociálním bydlení:

Nedávná skotská reforma, kterou nyní mnohé země považují za svůj vzor, je postavena na nárokovém právu na bydlení pro všechny. Nerozlišuje seniory, osamělé rodiče, lidi s hendikepem ani jiné rizikové skupiny obyvatel, neposuzuje vinu nebo míru zavinění, zabývá se pouze otázkou, zda je člověk bez domova bez vlastní vůle, nebo zda se tak svobodně rozhodl. Předchozí politiky totiž právě na snaze strukturovat a posuzovat adresáty pomoci ve věci sociálního bydlení zcela ztroskotaly.

byty-v-cesku

Česká republika ví, že nemá smysl stavět nové sociální byty tak, aby vznikala gheta, v nichž by se soustředily skupiny obyvatel s nízkými příjmy, ale využívat volné, neobydlené byty. Primárně samozřejmě státní a obecní, ale pobídky lze připravit i pro soukromé majitele.

Hlavním cílem systému sociálního bydlení by mělo být zvýšení dostupnosti bydlení pro domácnosti, které jsou nyní bez domova a v nejistých či nevyhovujících podmínkách. Rodiny s dětmi by neměly nadále žít v nevyhovujících bytových podmínkách a děti by neměly být z bytových důvodů odlučovány od svých rodičů.

Agentura pro sociální začleňování ve spolupráci s Katedrou sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zjistila přesné počty bytů nejen v celé republice, ale i v krajích, bývalých okresech a jednotlivých obcích.

Z celkového množství 4 760 000 bytů momentálně 652 000 nikdo neobývá. Zhruba každý sedmý byt je tedy neobydlený.

Celý článek zde. Interaktivní mapa volných bytů zde.