Psychiatrická nemocnice Dobřany rekonstruuje pavilon a zavádí intenzivní rehabilitaci

Psychiatrická nemocnice (dříve léčebna) v Dobřanech, druhé největší psychiatrické zařízení v Česku, opravuje za 25 milionů korun poslední pavilon, v němž jsou ještě až dvacetilůžkové pokoje. Vznikne moderní pavilon a v něm speciální ucelená a intenzivní rehabilitační péče pro 32 pacientů. Program navržený na osm týdnů je určen pro lidi, kteří jsou v nemocnici déle než rok a jsou často nečinní a bez zájmů.

PN Dobřany. Zdroj: www.pldobrany.cz
PN Dobřany. Zdroj: www.pldobrany.cz

Cílená péče a vtažení do aktivit by je měla probudit a pomoci jim s návratem z nemocnice do zdravotně sociálního nebo do komunitního zařízení, řekl lékař Vladislav Žižka.

Pacienti, kteří měli dřív koníčky, pracovali na zahradě nebo něco sbírali, psychická nemoc o toto vše připravila. I když nemocnice nabízí různé formy terapií, dlouhodoběji hospitalizovaní lidé podle Žižky nemají o nic zájem.

„Jsou naprosto bez iniciativy, bez zájmu. Jejich zájem je často jen kouřit a pít kafe,“ popsal. Čím delší je hospitalizace, tím je jejich netečnost a neaktivita větší. Nový program, který zahrnuje například muzikoterapii, arteterapii, sociální rehabilitaci a zdravý životní styl, má tyto pacienty zaměstnat a víc je vytížit.

Projekt počítá s tím, že po absolvování intenzivní rehabilitace bude moci část těchto lidí opustit nemocnici. I když nebudou zcela soběstační, s pomocí rodiny, sociálního či komunitního zařízení nebo služby se zlepší kvalita jejich života.

Rehabilitace počítá také s praktickými věcmi, se kterými si dlouhodobí pacienti neumí poradit. Neumí si třeba sami uvařit, vyprat, nedovedou si poradit s úkony na úřadech, nevyplní sami složenku – to vše zahrnuje i intenzivní rehabilitace.

Pavilon 23 byl poslední v rozsáhlém nemocničním komplexu, kde byly dosud i patnáctilůžkové až dvacetilůžkové pokoje. V poslední době bylo na pokojích nejvíc deset až 13 lidí, nyní vzniknou malé pokoje.

Státem zřizovaná nemocnice, do července 2013 léčebna, má 1197 lůžek. Na otevřených i uzavřených odděleních se kromě klasických psychiatrických pacientů léčí také lidé se závislostmi na alkoholu či gambleři. Jsou tam rovněž dětští pacienti a lůžka pro staré lidi s demencemi. Jedno oddělení je pro psychiatrické pacienty s plicními chorobami, které jinde v zemi nemohou léčit. V lesoparku o rozloze 42 hektarů je 51 staveb, z toho 28 má zdravotní využití. V posledních zhruba 15 letech nemocnice investovala desítky milionů korun do modernizace 120 let starých pavilonů.

Zdroj: O zdravotnictví