Přísnější kontroly a postihy neregistrovaných zařízení pro seniory

Vláda schválila přísnější dohled nad neregistrovanými pobytovými službami pro seniory. Krajské úřady budou moci kontrolovat každé zařízení, u kterého mají podezření, že se v něm nelegálně poskytují sociální služby. Až dosud mohly pouze tam, kde měli potřebnou registraci. Pokuta dvojnásobně vzroste, informovalo Aktuálně.cz.

Úřady už od poloviny příštího roku získají větší možnosti, jak omezit byznys s nelegálními domovy důchodců, ve kterých je špatná péče. Nově už se provozovatelé „domů hrůzy“ nevyhnou kontrole a hrozí jim až dvoumilionová pokuta.

Česko zaznamenalo několik případů nelegálních domovů, ve kterých důchodci živořili v nedůstojných podmínkách. V pražském domově Petruška provozovatelé okradli klientku o životní úspory, v přerovské ubytovně zase senioři žili ve špíně, bez lékařské péče a prakticky o hladu. Na špatné podmínky v podobných zařízeních několikrát upozornila i ombudsmanka.

V březnu letošního roku kraje evidovaly sedmdesát domovů pro seniory nebo dlouhodobě nemocné bez potřebného povolení. Úřady přitom mají jen omezenou možnost, jak zjistit, co se v takových zařízeních děje – ze zákona totiž smí kontrolovat pouze zařízení, která mají potřebné povolení provozovat sociální služby.

„Obstarávání důkazů o činnosti poskytovatelů nelegálních sociálních služeb je velmi obtížné, prodlužuje se doba, kdy jsou uživatelé těchto služeb vystaveni špatnému zacházení a v některých případech se nelegální činnost ani nepodaří prokázat,“ vysvětluje ministerstvo v důvodové zprávě.

Nové pravomoci pro krajské úřady

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhlo, aby krajské úřady dostaly nové pravomoci. „Novela zavádí oprávnění krajských úřadů provádět kontrolu i v zařízeních, která poskytují sociální služby bez oprávnění,“ potvrdila online deníku Aktuálně.cz ministryně Michaela Marksová.

Kontrola tak bude moci přijít kamkoli, ovšem jen na základě podezření. „Samozřejmě zjištění nebo podnět může přijít odkudkoli, avšak vždy se musí jednat o to, že subjekt je „podezřelý“ z daného protiprávního jednání. Z důvodu ochrany domovní svobody není možné provádět kontroly nahodilým, ale naopak systematickým způsobem,“ vysvětlil mluvčí ministerstva Petr Habáň.

Současná právní úprava podle ministerstva dostatečně nechrání seniory, kteří se stali nebo by se mohli stát oběťmi poskytovatelů nelegálních sociálních služeb.

Kromě toho se zvýší pokuta ze současného milionu na dva. Sankce se přitom na dnešní milion zvyšovala poměrně nedávno, na začátku loňského roku. Ministerstvo ale přiznává, že to nepomohlo, protože byznys se seniory se i tak vyplatí. „Je zřejmé, že současná výše pokuty není dostatečná a neodrazuje od poskytování nelegálních služeb,“ uvedl mluvčí Habáň.

To potvrzují i kraje, které s nelegálními domovy bojují. „Na území Zlínského kraje máme několik takových zařízení. S mnohými už bylo vedeno správní řízení, byly uvalené sankce, ale tento nástroj je slabý. Myslím, že je potřeba ho legislativně posílit,“ komentovala zlínská radní pro sociální oblast Taťána Nersesjan.

Zdroj: Aktuálně.cz