Přímá akce

<%image(society-guardian.gif|178|22|Society Guardian)%>

Od roku 2003 poskytují místní úřady v Anglii a Walesu oprávněným občankám a občanům peněžní příspěvky, za něž mohou pořizovat služby sociální péče. Nyní jdou v tomto přístupu ještě dále, píše Society Guardian, a připravují zkušební provoz tzv. osobních rozpočtů.

Cindy Peacock postupně přichází o zrak. Využívá proto tzv. přímou platbu, obdobu v Česku chystaného příspěvku na péči, za niž pořizuje služby pečovatelky na pět hodin denně. Pečovatelka pomáhá s čímkoli od domácích prací po oblékání dvou synů a dcery Cindy Peacock. „Můj život se úplně změnit, co mám pečovatelku,“ říká Peacock. „Často jsem si připadala bezmocná, neschopná udělat takové maličkosti jako nakrmit své dítě nebo poklidit dům.“

Nyní se Cindy Peacock zúčastní zkušebního provozu, který přímé platby posouvá ještě o krok dál – uživatelkám a uživatelům nabízí více kontroly a volby. Místní úřad Barking and Dagenham je jedním ze třinácti, které příští měsíc nový systém zahájí, s celkovými náklady 2,6 miliónu liber.

Jelikož peníze pro přímé platby pochází z oblasti sociálních služeb, příjemkyně a příjemci je musí použít na osobní péči nebo pomoc s domácností. Zato peníze pro osobní rozpočty přichází z různých zdrojů, např. z Independent Living Fund (Fond pro nezávislé bydlení) nebo Acces to Work Fund (Fond pro přístup k zaměstnání, podporující tělesně postižené v hledání práce). Uživatelky osobních rozpočtů je proto mohou použít nejen pro pomoc s domácností, ale také pro pečovatele, který je doprovodí do školy atp.

Cindy Peacock, která systém osobních rozpočtů zkoumá také jako členka skupiny pro rozvoj osobních rozpočtů místního úřadu, chce tyto peníze použít na pečovatelku, která jí pomůže s kurzem poradenství a potom získat práci.

V letech 2004/05 užívalo přímé platby 24 500 dospělých, o 62 % více než předchozí rok, uvádí ministerstvo zdravotnictví.

Ovšem uživatelské organizace kritizují některé úřady, že postiženým lidem ztěžují možnost požádat o přímé platby a proto je nárůst žadatelů pomalý. Průzkum provedený Health and Social Care Advisory Services přičítá pomalé přijetí přímých plateb zmatkům a neporozumění, jak mezi pracovníky úřadů, tak mezi uživatelkami služeb. Ve městě Barking and Dagenham využívá přímé platby nějakých deset procent z celkem tří set oprávněných občanek a občanů.

Ministerstvo zdravotnictví říká, že dílčím cílem osobních rozpočtů je „pomoci lidem překonat překážky, které mohou zažívat při žádosti o přímé platby. Např. může jít o nabídku pomoci od místní dobrovolnické organizace, přítele nebo členky rodiny. Jde také o to, změnit systém tak, aby byl zaměřen na tu kterou osobu.“

Ovšem Jeff Jerome z komise pro postižené Association of Directors of Social Services (Asociace ředitelek a ředitelů sociálních služeb) upozorňuje, že úřady budou muset zajistit jednoduchou administraci osobních rozpočtů, aby se uživatelky a uživatelé nepotýkali s byrokratickými překážkami.

Zdroj: Direct action, Society Guardian, 16. srpna 2006.

K tématu

Příspěvek na péči
Osobní rozpočet na zkoušku