Rubriky
Zprávy

Polovina dětí v anglických výchovných zařízeních byla umístěná v péči mimo rodinu

Polovina dětí v anglických a waleských výchovných zařízeních byla předtím umístěna do péče mimo rodinu, upozorňuje odborná zpráva. Děti umístěné do péče mimo rodinu mají 6krát větší pravděpodobnost, že budou odsouzeny za tresný čin, než ostatní mladí lidé.

Vláda by měla provést reformu, která zlepší život dětí umistovaných do péče, upozorňují zpracovatelé zprávy. Zpráva vychází z ročního šetření, které mj. získalo údaje od 60 % lokálních úřadů a mladých lidí umístěných do péče.

Polovina z 1000 dětí, které jsou v Anglii a Walesu umístěné do výchovných zařízení, má zkušenost s náhradní péčí. Přitom do péče je z celkového počtu dětí umístěno pouze 1 % v Anglii a 2 % ve Walesu.

Autor zprávy Lord Laming upozorňuje, že policie je často přivolaná řešit situace, které by jinak zůstaly a byly řešené v rodině. Např. když dítě „ukradne“ jídlo z kuchyně v dětském domově nebo když teenager poničí vybavení svého pokoje.

„Většina rodin si s takovým chováním poradí sama“, uvedl Lord Laming. „Když se přivolá policie, stává se z toho kriminální čin a dítě dostává záznam.

Musíme zastavit to, jak jsou děti umístěné v péči vtahované do systému trestní justice pro naprosto bezvýznamné důvody.“