OSN: Diskriminace Romů v Česku a na Slovensku se zhoršuje

Podle vysoké komisařky OSN pro lidská práva Navi Pillayové Romové v Česku, na Slovensku a v Itálii trpí diskriminací a tato situace se asi zhoršuje.

Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb ČTK řekl, že podle něj prohlášení o zhoršení situace českých Romů neodpovídá realitě.

„Zatímco Evropská unie a některé evropské vlády se snažily situaci Romů zlepšit, v mnoha dalších zemích včetně Slovenska a České republiky se jejich postavení patrně zhoršuje,“ řekla komisařka, která v Ženevě představovala svou výroční zprávu Radě OSN pro lidská práva.

Pillayová také řekla, že Romové v mnoha evropských zemích nadále čelí neskrývanému rasismu a rasistickým útokům.

Kocáb: Nechápu to

Podle Kocába údajné zhoršení postavení Romů v Česku nic nepotvrzuje.

„Nechápu, jak se může situace zhoršovat, když od doby Vítkova nemáme hlášený žádný zásadnější rasový útok,“ konstatoval Kocáb.

Slovensko: Situaci řešíme

Zástupkyně slovenského úřadu vlády uvedla, že Slovensko o odstraňování rasové diskriminace usiluje.

„Slovensko postupuje v souladu s mezinárodní legislativou, mezinárodními úmluvami a spolu s vlastními národními politikami se intenzivně zabývá řešením problémů svých obyvatel ve všech oblastech, včetně odstraňování všech forem rasové diskriminace,“ uvedla Kristína Lempochnerová z tiskového odboru úřadu vládního zmocněnce pro romskou komunitu.

Zdroj: České noviny