ODS navrhuje změnu sociálních dávek

Každý, kdo vydělá méně než průměrnou mzdu, dostane od státu pět tisíc korun. Ostatní sociální dávky se zruší.

„Každý člověk, který nemá zaměstnání, dostane univerzální dávku. Zatím počítáme s částkou mezi čtyřmi a půl a pěti tisíci. Stejnou částku mu stát vyplatí i na manžela. Nižší částku pak dostane na děti. Prozatím jsme se definitivně nerozhodli, jak přesně bude vysoká,“ řekl o propracovaném a nadmíru dobře připraveném návrhu stínový ministr financí Vlastimil Tlustý (Hospodářské noviny, 4. 11. 2005).

Člověk s platem osmnáct tisíc na tom bude stejně jako ten, kdo bere o třetinu méně – rozdíl vyrovná dávka navržená prý pravicovou ODS.

* * *

Proti loňskému roku se podíl absolventů bez práce na celkové nezaměstnanosti snížil o 25 procent. Jejich podíl dnes činí 7,3 procenta, což představuje 37,4 tisíce mladých nezaměstnaných. Ještě vloni to bylo o plných 11,3 tisíce mladých více, napsalo Aktuálně.cz.

* * *

Některé noviny se dále věnovaly ometálovaným pěstounům.

* * *

Minimální mzda by mohla v příštím roce zvýšit o více než dvanáct procent: v lednu o 6,6 procenta, v červenci o dalších 6,2 procenta. Celkem by se zvedla o 950 korun z nynějších 7185 na 8135 korun, informovaly o záměrech ministerstva práce a sociálních věcí Hospodářské noviny.

* * *

A tamtéž o jiném nápadu téže instituce: Životní minimum by mohlo od ledna vzrůst z nynějších 4300 na 4420 korun.