Nové ústavy, nové domovy důchodců

Před dvěma lety odstartoval Středočeský kraj projekt, kdy lidé s postižením, po desetiletí zavřeni za zdmi ústavů, dostali šanci žít podle svých představ v běžné společnosti. Nyní to vypadá, že projekt končí.

Lidé s postižením se začali učit samostatnosti, poznávat cenu peněz, chodit do práce a připravovat se na samostatný život v chráněných bytech.

Nyní to vypadá, že jejich naděje s nástupem nového hejtmana Davida Ratha (ČSSD) skončily.

„Uvažujeme o jiném projektu: že bychom v areálu ústavu, nebo poblíž, vybudovali menší bytový dům,“ nastiňuje Rath své plány. „Z důvodu, že řada těch lidí není na takové úrovni, aby mohla žít sama, neumějí se o sebe postarat, neznají rizika ve společnosti, neznají cenu peněz, jsou mentálně slabší, je život izolovaně samostatně ve společnosti přivádí do strašných rizik.“

(…)

„Obdobně uvažujeme s dětskými domovy,“ říká Rath. „Tam je největší problém v 18ti letech, kdy mají odtamtud odcházet a nemají na svůj byt. Umím si představit, že v blízkosti domova by získali možnost garsonky, která by patřila kraji, a kterou by si mohli za levno pronajmout. Debatujeme o tom zatím s našimi odborníky. Je to ve fázi hledání optimálního modelu pro tyhle lidi.

Také plánujeme stavbu nových domovů důchodců.“

Více o tématu na Aktuálně.cz:
Konec života na svobodě. Rath chce mít lidi v ústavech
Konec ústavů v Čechách? V žádném případě, říká Rath

Další události

Nevládní organizace kvůli zpoždění dotací živoří
Nevládní organizace, které pomáhají cizincům v Česku, letos bojují s nedostatkem financí. Evropské dotace, které mohou získat, mají několikaměsíční zpoždění. Řada zaměstnanců neziskovek proto dostala výpověď. Cizinců, kteří jejich pomoc vyhledávají, přitom kvůli krizi přibývá.

Nečasova demontáž sociálního systému pokračuje
Poslanecká sněmovna v pátek podpořila v prvním čtení vládní návrh zákona o pojistném na sociální zabezpečení, který zavádí slevy na sociálním pojištění pro zaměstnavatele.