Rubriky
Zprávy

Nová zástupkyně veřejné ochránkyně práv se zaměřuje na ochranu dětí

Ombudsmanka Anna Šabatová od 9. ledna pověřila svoji zástupkyni Moniku Šimůnkovou výkonem působnosti v agendách ochrany práv dětí a rodiny, životního prostředí, stavebního práva, dopravy, daní, přestupků nebo práva na informace.

Monika Šimůnková
Monika Šimůnková. Foto: Ochrance.cz

„V případě ochrany práv dětí se chci zabývat problematikou ústavních zařízení pro děti do tří let a stanovení věkové hranice, do které by děti neměly být umístěny v institucích. Velkým tématem je v této souvislosti deinstitucionalizace péče o ohrožené děti.

Dalším palčivým tématem je bytová nouze, do které se dostává řada rodin, ale také např. matek samoživitelek s více dětmi. Absence sociálního bydlení, nedostatek obecních bytů nebo azylových domů pro celé rodiny vede někdy k situacím, kdy jsou děti z rodin odebírány. Někdy dokonce dochází k tomu, že rodiče „dobrovolně“ svěřují své děti do zařízení, aby s nimi nemusely žít často v nevyhovujících podmínkách. S tím souvisí i nedostatek služeb pro rodiny v krizi a jejich vzájemná neprovázanost,“ vysvětluje Monika Šimůnková.

„Chci se ale věnovat i samotným dětem, aktualizovat dětský web ombudsmana a připravit pro děti srozumitelné materiály, které by jim pomohly v obtížných životních situacích,“ vysvětluje zástupkyně ombudsmanky Monika Šimůnková, která by se tímto ráda zapojila do diskuze o zřízení dětského ombudsmana, v jehož kompetenci by měly být mnohé z činností, které dnes ombudsmanka vykonává.

Zdroj: Ochránce.cz