Rubriky
Zprávy

Najít a zařídit bydlení, to je po odchodu z dětského domova největší problém

Bydlení – to je největší problémy po odchodu z dětského domova. Velké obavy mají mladí opouštějící dětské domovy i ze shánění práce a finančních potíží. Vyplývá to z průzkumu, který mezi nimi uskutečnila nezisková organizace Nadání a dovednosti.

84,9 procenta mladistvých vyjádřilo obavy z hledání bydlení. Finanční potíže jsou strašákem pro 78,8 procenta chovanců, zatímco 75,8 procenta se bojí, že nenajdou práci.

Třetina dětí chce pracovat jako kuchaři, cukráři či barmani. Víc než polovina chlapců vidí svou budoucnost v řemeslech.

Průměrný plat, který očekávají, je 17 tisíc. Přitom ti s nedokončeným základním vzděláním očekávají většinou plat vyšší než mladiství s výučním listem.

„Běžně se stává, že nám zavolá slečna, že měla už domluvený byt, jenže bez kauce, takže jí ho někdo vyfoukl před nosem, a ona musí k prvnímu září domov opustit. Takže pak narychlo sháníme bydlení, většinou na bázi spolubydlení, sdílených bytů a podobně,“ řekla Linda Hurdová, ředitelka organizace, pro Novinky.cz.

Jediná cesta, jak v dětském domově po dovršení osmnácti let zůstat, je dál studovat. Dnes se v nich občas najdou i třiadvacetileté „děti“, které studují nástavbu nebo učební obor s maturitou.

O životě „po děcáku“ má většina chovanců podle Hurdové zkreslené představy: „Nevědí, co kolik stojí. Nevědí, že když se někam přistěhují, že se tam musí přihlásit k trvalému pobytu, platit za svoz odpadu a podobné věci. Neziskovky pro ně dělají semináře a workshopy, ale oni při nich koukají z okna a jde jim to jedním uchem dovnitř a druhým ven

Podle průzkumu se nejvíc mladých, třetina, obrací po odchodu z domova na příbuzné, 23 procent si jde pro radu za vychovateli. Na neziskové organizace se s prosbou o pomoc obrátí pouhá dvě procenta mladistvých. A to i přesto, že v ČR takových organizací funguje více než stovka.

Zdroj: Novinky.cz