Rubriky
Zprávy

Náhradní rodič

Filmový režisér Bohdan Sláma a jeho žena vzali do své péče dva chlapce z dětského domova, kteří hrají v posledním Slámově filmu Štěstí. Takže happy end?, ptá se časopis Týden (38/2005).

„Ne tak docela,“ postěžoval si režisér. „Zatímco jeden chlapec už je náš, u jeho bratra bohužel osvojení stále není právně dořešeno a už téměř dva roky je u nás na „dlouhodobé návštěvě“, jak zní úřední termín. Nedokážeme si představit, jaké by to bylo, kdyby musel odejít.

Je skvělé, když se setkáme se vstřícným jednáním takzvaných odpovědných pracovníků, ostatní podobné rodiny to dobře vědí. Ale bohužel ne každému z těchto „odpovědných“ jde o to, aby děti doopravdy našly domov. Už ten výraz, kterým nás oficiálně častují: „náhradní rodič“.“

* * *

Ceny ropy hýbou světem. Ministr práce a sociálních věcí proto rozhodl, že se zvýší příspěvek na provoz motorového vozidla. Lidé se středně těžkým postižením by měli od ledna dostávat 6000 korun místo nynějších 5624 korun za rok. Těžce postiženým připadne 9900 korun, nyní 9124. (Novinky)

* * *

U Škromachů je vůbec bujno. Rostou nejen příspěvky a přídavky všeho druhu, leč i počty úředníků. „Za poslední tři roky se už počet úředníků ve Škromachově resortu [MPSV a ČSSZ] zvýšil o více než tři tisíce a na mzdy letos půjde přes čtyři miliardy korun, napsaly 8. září Hospodářské noviny.

Ani rozpočet nezůstal ladem. „Resort ministra Škromacha, který letos hospodaří s 331 miliardami, požaduje na příští rok zvýšení na 360 miliard korun. Ještě v roce 2002 byly výdaje o sto miliard nižší. „Nárůst rozpočtu v resortu ovlivňují vyšší výdaje na dávky sociálního zabezpečení a na společné programy ES. Jen na valorizaci důchodů vydáme příští rok dvanáct miliard korun,“ uvedla mluvčí Beránková.“