Rubriky
Zprávy

Mučení a špatné zacházení v českých psychiatrických nemocnicích

Navzdory vlně protestů, které se odehrály před deseti lety, jsou v českých psychiatrických léčebnách lidé stále zavíráni do klecí a připoutáváni k lůžkům. Právě nyní vydává mezinárodní organizace Mental Disability Advocacy Center (MDAC) společně s českou Ligou lidských práv (LLP) studii, která ukazuje skutečný a hrůzný stav lidských práv pacientů v českých psychiatrických nemocnicích a vyzývá k okamžitému zastavení těchto praktik.

“Ve chvíli, když vás zavřou do klece, se cítíte jako zvíře. Jako byste ani nebyl člověk a oni (zdravotnický personál) vás navíc považují za ještě něco podřadnějšího než zvíře.”

Přesně před deseti lety odhalila MDAC hrůzostrašné praktiky českých psychiatrických léčeben. MDAC se po deseti letech vrátila do České republiky a společně s Ligou lidských práv zkoumala, jestli po skandálu došlo k nějaké změně. A výsledek?

Téměř nic se nezměnilo, došlo pouze k nahrazení železných klecí klecemi síťovými. V zařízeních, kde klece nejsou, používá personál kožené popruhy místo toho, aby uklidňoval pacienty nenásilnou cestou.

Běžné je například, že se děti poutají k lůžku sedmibodovým pásem za obě ruce, nohy, ramena a trup. Velice rozšířené je také nadměrné podávání léků a umisťování pacientů za trest na samotku.

„Lidé s duševními problémy si zaslouží dobrou péči a podporu, nikoli zastrašování a trest,“ řekl Oliver Lewis, výkonný ředitel MDAC.

„Pouhé nahrazení klecí jinými omezovacími prostředky není řešení. Česká vláda by měla zasáhnout a zakázat týrání pacientů pomocí omezovacích prostředků v českých psychiatrických léčebnách. Jen tak můžete přenést vaši psychiatrii do moderní éry.”

Autoři studie osobně navštívili osm velkých psychiatrických nemocnic. V nich například zjistili, že důvod, proč personál pacienty trestá za “špatné chování” umístěním do síťových lůžek, je jednoznačně nedostatečné množství personálu, který na citlivější přístup jednoduše nemá čas a je stále pod tlakem.

Zdravotní personál navíc používání omezovacích prostředků podporuje, jelikož jim usnadňují práci. Z tohoto důvodu je třeba se zaměřit systémové změny. Těmito změnami by mělo být úplný zákaz omezovacích prostředků a posílení počtu personálu v těchto zařízeních.

Jeden z bývalých pacientů psychiatrické léčebny říká: “Ve chvíli, když vás zavřou do klece, se cítíte jako zvíře. Jako byste ani nebyl člověk a oni (zdravotnický personál) vás navíc považují za ještě něco podřadnějšího než zvíře.”

Doktor Petur Hauksson, psychiatr a bývalý první místopředseda Evropského výboru pro prevenci mučení, který pozorovatelskou misi MDAC do České republiky vedl, říká: „Být zavřen v klecovém lůžku je pro kohokoliv, kdo si to zažil, velice frustrujícím zážitkem. Návštěvy v českých psychiatrických zařízeních dokazují, že se tento způsob zklidňování pacientů stále hojně používá. Jediným řešením tohoto špatného stavu je úplný zákaz těchto omezovacích prostředků.“

Juan E. Méndez, zvláštní zpravodaj OSN pro otázky týrání říká: „Neexistuje žádné terapeutické ospravedlnění pro zavírání pacientů psychiatrických léčeben na samotku, nebo poutání osob se zdravotním postižením k lůžku.“

Celá zpráva ke stažení zde.