Rubriky
Zprávy

Krok správným směrem vykazuje četné neduhy

Zákon o sociálních službách měl posílit pozici lidí, kteří jsou kvůli věku nebo zdravotnímu stavu závislí na pomoci jiné osoby: tím, že je příspěvek na péči poskytován přímo lidem, kteří pomoc potřebují. Měli jej použít na zaplacení služeb profesionála nebo na náklady spojené s péčí v rodině, píší Lidové noviny.

„Zákon je krok správným směrem, ale vykazuje četné neduhy,“ říká však nyní ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. „Především je mnohem nákladnější, než se očekávalo.“

Příspěvek na péči dostává 230 tisíc lidí a za právě končící rok stál státní kasu 15 miliard korun. Předpoklad byl mnohem nižší – asi 9 miliard korun.

„Část příjemců vnímá tyto peníze spíš jako vítané přilepšení svých příjmů než jako částku, která je určena na nákup sociálních služeb,“ kritizuje Nečas. To má pro jeho resort další důsledek. Poskytuje totiž také dotace těm, kdo sociální služby poskytují. Předpoklad, že dotace budou nižší, protože značnou část peněz dostanou poskytovatelé přímo od svých klientů, se však nepotvrdil. Dotace za letošní rok byly 7 miliard korun, přibližně stejné jako před platností zákona o sociálních službách.

Od příštího roku chce proto ministr změnit dvě věci. Příspěvek na péči nebudou dostávat ti, kdo ho prokazatelně nepotřebují, například lidé, kteří jsou právě v nemocnici.

Zvýší se také kontrola toho, jak lidé příspěvek využívají. Příjemce bude muset uvést, jak příspěvek využil. Jinak mu bude výplata po předchozím písemném upozornění zastavena. V budoucnu by pak také měli více dostávat ti, kdo místo hotových peněz zvolí poukázku na péči.

Zdroj: Lidové noviny, 10. 12. 2007

Užitečné odkazy

Zákon o sociálních službách
Příspěvek na péči