Rubriky
Zprávy

Klienti domovů pro seniory nemají na zdravotnickou péči

Obyvatelé domovů pro seniory nemají na zaplacení nově zavedených poplatků za zdravotnickou péči. Zatímco před reformou zdravotnictví zbylo klientům těchto ústavů po uhrazení všech nákladů na pobyt a zdravotnické služby zhruba 600 korun, po zavedení poplatků je to méně než 300, informuje ihned.cz.

„Je tam ale velké procento lidí, kteří nemají na zaplacení vůbec,“ varuje předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václav Krása.

Z šetření, které rada provedla, vyplynulo, že po zaplacení ubytování a stravy v domově zbývá seniorům průměrně 1.250,- Kč. „Z této částky si každý musí zaplatit běžné výdaje, jako jsou hygienické potřeby, poplatky za televizi a rozhlas, zdravotnické prostředky – to je velice významná položka, to jsou například plenkové kalhotky a podobně a potom doplatky za léky. Z toho nám vyšlo, že před reformou v průměru těmto lidem zbývalo asi 614 korun,“ řekl Krása.

Po reformě podle průzkumu těmto lidem zbývá méně než 300 korun. „Ale je tam velké procento lidí, kteří mají vysoké náklady na zdravotnické a hygienické prostředky a těm zbývá méně než padesát korun a to ještě nezaplatili povinné poplatky za léky a předpis a návštěvu lékaře. Tito lidé vůbec nemají na zaplacení poplatků,“ vysvětluje Krása.

Celá zpráva: Senioři v ústavech nemají na zdravotnické poplatky, ihned.cz, 19. 2. 2008.