Rubriky
Zprávy

Jak hluboko lze klesnout?

Aktualizováno

Jednání pracovnic orgánů sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) v Litvínově nutně vede k otázce – jak hluboko je česká sociální práce ochotna a schopna klesnout?

Je zřejmé, že toto není jediný případ, stejně jako to, že Litvínov není jediné místo. Tomuto tématu se budeme dále věnovat.

Zdroj videa a původní „reportáž“: zde.

Aktualizováno: Reportáž ČT v Událostech 17.9.2013.

Čtěte také právní komentář k postupu OSPOD a policie.

Tento článek byl v původní verzi publikován 17.9.2013.

Aktualizace 29.9.:

Případu se opět věnovala Česká televize. Její reportér Richard Samko odvedl velmi dobrou práci v rozboru nejkřiklavějších otázek případu.

V reportáži také zazní označení konkrétního člověka za „agresora v rodině“. Z pohledu ochrany osobnosti a důstojnosti člověka a také etiky sociální práce jistě zajímavé.

3 reakce na „Jak hluboko lze klesnout?“

Tak tohle se tedy moc nepodařilo… Napadají mne otázky – jak má vypadat spolupráce SP a MP, aby sociální práce ještě byla sociální prací? Do čeho jako soc. prac. jsme ochotní jít a do čeho už ne? Jakým výzvám musíme v každodenní práci čelit, když možná jsme na místě, kde se protínají mnohé zájmy mnohých zúčastněných (namátkou: bezpečí, integrace, popularita, udržení pozice – zcela záměrně to píšu bez ladu a skladu), vůči kterým můžeme být v pořízeném postavení? Nahrávka = etické dilema v praxi…

Společnost stále volá po kontrolách,ale když se provedou, je to také špatně. Z videa je vidět, že problém nastal pouze v jedné rodině. Takže bych řekla, že tady asi nebylo všechno v pořádku. Vůbec sociálním pracovnicím jejich práci nezávidím.

Dobrý den, doufala jsem, že se Socální revue bude zabývat tímto alarmujícím záznamem práce sociálních pracovnic v Litvínově. Zachycený postup práce mně jako sociálního pracovníka pobouřil a považuji jej za zcela neprofesionální, nekompetentní a vykazující znaky státem organizovaného rasismu. Nedokáži si představit, že by sociální pracovník přišel večer domů k ne-Romské rodině a začal odebírat krev rodičům. Nebo – my "bílí" se nedáme večer sklenku piva nebo vína před dětmi?????? Sociální pracovníci – spojme se a tyto fašismem zavánějící praktiky nenechme rozrůstat – v zájmu nás všech!

Komentáře nejsou povoleny.