Ghetta: dobrý byznys pro soukromníky

Příspěvky na bydlení, které vyplácí stát nejchudším občanům, často končí v rukou podnikatelů, kteří vlastní domy především v romských ghettech, píše Aktuálně.cz.

Zástupci neziskových organizací Člověk v tísni a Socioklub uvádějí, že jde o docela bezstarostný byznys. Stačí totiž, aby si soukromník od města koupil nemovitost, ve které se soustředí sociálně vyloučení lidé.

Dobrý obchod pro podnikatele vznikne podle lidí z neziskových organizací ve chvíli, kdy města nejjednodušším způsobem vyřeší problém s lidmi žijícími na okraji společnosti.

Pro nejchudší občany zřídí nenáročné bydlení v ubytovnách a vybydlených domech, které později prodají s odůvodněním, že dosud do těchto objektů plynuly mětské peníze.

„Noví majitelé pak nájemníkům okamžitě zvýší nájemné,“ uvádí ředitel plzeňské pobočky Člověka v tísni Tomáš Hirt.

V lokalitách, jako jsou například Předlice, tak stojí jednopokojový byt bez záchodu a kuchyně i deset tisíc korun za měsíc.

„Majitelé vědí, že jejich nájemníky nikdo jinde neubytuje,“ říká Hirt. „Tito lidé nemají možnost volného pohybu na trhu s byty,“ vysvětluje.

Na vysoký nájem chudí nemají a majitelé domů jim pak naoko půjčí. Tím se stávají jejich věřiteli a mají neomezené možnosti, jak se dostat k penězům dlužníků.

Ti mají sice malý příjem, ale právě díky sociálním dávkám stálý. Ve chvíli, kdy dlužníci nedokáží splácet a penále se vyšplhá dostatečně vysoko, stačí zařídit exekuci na sociální dávku a věřitel má zajištěnou pravidelnou doživotní rentu – tedy do konce života dlužníka.

„Tyto peníze ze státního rozpočtu se naprosto ztrácejí, a to je katastrofa,“ popisuje situaci ředitel sdružení Socioklub Petr Víšek.

„Ghetta se tak stávají pumpami, které ženou peníze se státního rozpočtu rovnou do rukou soukromníků,“ popisuje situaci Hirtův kolega z ústeckého kraje Miroslav Brož.

Zdroj: Aktuálně.cz