Rubriky
Zprávy

Děti do 7 let nemají být v ústavech, požaduje Rada pro lidská práva

Vládní Rada pro lidská práva poslala v těchto dnech vládě k posouzení námět, aby v budoucnu nebyly do ústavů umisťovány děti do sedmi let. Změny zákonů, které by to zajistily, by měly být předloženy ministrům letos v listopadu, ale již nyní je zřejmé, že se opozdí.

„Je to zatím jen námět, ale domnívám se, že je to reálné zajistit. Již teď klesá počet dětí v zařízeních a pěstounská péče se rozšiřuje. Takže to začíná fungovat,“ řekl předseda rady a ministr Jiří Dienstbier (ČSSD).

Výjimečně by tyto děti v ústavech být mohly, ale jen na krátkou dobu. Rada navrhuje jeden měsíc. Nahradit ústavní péči mají především pěstounské rodiny nebo menší kolektivy, kde by děti vyrůstaly sice v početnější, ale přece jen rodině. Byť jen náhradní.

V dětských domovech pro děti do tří let, které patří pod zdravotnictví, bylo předloni 1606 dětí. „Jejich počet postupně klesá. Přes 50 procent těchto dětí se vrací do původní rodiny,“ uvádí rada. Kapacita ústavů není naplněna, přesto je ČR kritizována, že dětí v ústavech je moc.

Např. v materiálech OSN se objevuje hodnocení, že dlouhodobý pobyt dětí do tří let v ústavní péči je „doprovázen citovým zanedbáváním, což je jedna z forem násilí, a neměl by proto být tolerován“.

Proč se vůbec děti v ČR do ústavů dostávají? Podle zprávy rady je to nejčastěji nepříznivá sociální situace (57 %), bytové problémy rodiny (45 %) a finanční problémy či dluhy rodiny (38 %).

Méně časté jsou další důvody, např. alkohol, zneužívání a zanedbávání dítěte a podezření na takové chování. Drogy jsou na vině pouze ve dvou procentech. Pouze v jednom procentu ústavy pečují o sirotky.

Zdroj: Novinky