Chráněné bydlení musí stranou

Středočesko opět o krok napřed. – V jedné pražské kanceláři sedí spokojení lidé.

Rath plní hrozbu: odvolal ředitelku reformního ústavu
Rada Středočeského kraje v pondělí nečekaně odvolala ředitelku ústavu sociální péče v Ledcích Janu Rumlovou. Její zařízení přitom patřilo mezi první, které v Česku začalo s transformací. Ze 100 klientů se Rumlové podařilo 70 vrátit do běžného života. Tito lidé s postižením nyní žijí s určitou mírou dopomoci v chráněných bytech.

* * *

Stravenková lobby slaví, má jistou státní zakázku
Senát dnes s nejvyšší pravděpodobností schválí novelu zákona o sociálních službách. Ta přináší nejen změnu systému, ale i unikátní zakázku pro jedinou stravenkovou firmu. Do novely se totiž dostalo ustanovení, které ministerstvo práce a sociálních věcí zavazuje k vypsání celostátního tendru na jediného dodavatele poukázek na péči pro lidi s postižením v celé republice.

* * *

Sněmovna přehlasovala Klausovo veto a schválila antidiskriminační zákon
Sněmovna po více než roce přehlasovala ve středu veto prezidenta Václava Klause a schválila antidiskriminační zákon. Pro zvedlo ruku 118 poslanců, proti 16. Norma pomáhá lidem, kteří se cítí znevýhodněni kvůli rasovému původu, pohlaví, věku, sexuální orientaci, náboženství nebo zdravotnímu postižení.

* * *

Chomutov odkládá exekuce dávek dlužníků
Do konce června Chomutov nepoužije na dlužníky služby exekutora, který by jim odebíral peníze ze sociálních dávek. Chybí rozhodnutí soudu. Exekutor uplatnil tuto praxi přímo v budově magistrátu zatím jen jednou před čtyřmi měsíci, radnice v ní chce pokračovat. Soud však dosud o 50 zaslaných návrzích na prohlášení exekuce nerozhodl a vyžádal si u některých případů doplnění údajů.

* * *

Internet je pro nevidomé nepostradatelný
Řada lidí si dnes život bez počítače a Internetu nedokáže vůbec představit. Vnímají to nevidomí uživatelé stejně? Stal se pro ně Internet nepostradatelným? – Určitě a dokonce v mnohem větší míře než pro zdravou populaci. Protože pro handicapované lidi obecně je Internet prostředím, které jim nabízí svobodu a samostatnost. Znám řadu nevidomých uživatelů, kteří tráví na Internetu opravdu hodně času. Ráno zapnou počítač, projdou si zprávy, poslechnou, co je nového, pustí si z něj rádio, podívají se do kalendáře, co je ten den čeká, projdou si seznam úkolů, přes počítač pracují atd.