Rubriky
Zprávy

Češi stárnou

A chudnou. A hnědnou. Události minulého týdne.

Časovaná bomba: Češi stárnou, stát to neřeší
Česko není připraveno na stárnutí obyvatel, které v průběhu příštích třiceti let bude velmi výrazné. Právu to ve čtvrtek řekl Tomáš Doležal z Ústavu farmakologie 3. lékařské fakulty UK v Praze.

„Stát nemá koncepci v péči o staré lidi. A je to časovaná bomba,“ prohlásil Doležal. Dodal, že není dotažena důchodová ani zdravotní reforma.

Obyvatelstvo přitom výrazně stárne a v budoucnu to bude mnohem horší. Podíl obyvatel ČR v seniorském věku, tedy starších 65 let, je teď 14,6 procenta, což je zhruba 1,5 miliónu lidí. V roce 2030 to už ale bude 22,8 procenta obyvatel.

Náklady na den hospitalizace pacienta v léčebně dlouhodobě nemocných jsou nyní jeden až tři tisíce korun za den, což ročně dělá 350 až 500 tisíc korun. Pokud by se senior, který má už příznaky demence, léčil moderními léky bez hospitalizace, náklady by byly zhruba 2500 korun ročně.

„To jsou obrovské finanční rozdíly. Češi ale nejsou příliš zvyklí se o staré nemocné lidi starat doma a jsou raději, když se léčí v léčebnách. „Je to pozůstatek z doby socialismu, ale ve vyspělé Evropě se spíše tito lidé léčí doma,“ míní Doležal s tím, že by se tím snížily i nároky na léčbu ze zdravotního pojištění.

* * *

Šest z deseti domácností má problém vyjít s příjmy
Šest z deseti Čechů tvrdí, že jejich domácnost má problém vyjít se svými příjmy. Více než čtvrtina lidí se navíc během loňského roku ocitla ve velmi obtížné finanční situaci. Vyplývá to z průzkumu společnosti CVVM zveřejněného ve středu.

* * *

Chudší Češi umírají o sedm let dříve než bohatí
Muži s nejnižším příjmem se v Česku podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) dožívají průměrně o sedm let nižšího věku než ti z nejvyšší příjmové skupiny, u žen je tento rozdíl čtyři roky. Na zdraví obyvatel mají výrazný vliv i další sociální a ekonomické faktory. Upozornit na to hodlá projekt, který dnes novinářům představila Hana Janatová ze SZÚ.

* * *


Vize Valašského Meziříčí: romské děti v oddělené třídě

Radnice ve Valašském Meziříčí chce od září otevřít na základní škole dvě první třídy, jedna bude pro romské děti, ta druhá pro ostatní žáky. S oddělením tříd podle barvy pleti nesouhlasí Romové ani odborníci, proti záměru se ostře postavil také ministr pro lidská práva a menšiny.

* * *

Ombudsman prosadil zákon proti primátorce Řápkové
Exekuce sociálních dávek budou složitější. Sněmovna totiž v reakci na postup radnice v severočeském Chomutově rozhodla o zvýšení limitu pro nezabavitelnou částku. Místo tisícikoruny musí exekutoři nechat dlužníkům zhruba čtyři tisíce korun. Primátorka Ivana Řápková (ODS) v tom vidí pomoc privilegované skupině nepřizpůsobivých.

* * *

Primátorka Chomutova podala trestní oznámení na Kocába

Chomutovská primátorka Ivana Řápková podala trestní oznámení pro pomluvu na ministra pro lidská práva a menšiny Michaela Kocába. Informovala o tom televize Nova. Řápková nesouhlasí s analýzou, kterou si ministerstvo nechalo na město vypracovat.