Rubriky
Zprávy

Certifikace protidrogových služeb aj.

Peníze dostanou jen prověřená centra, napsaly 2. června Hospodářské noviny. „Vládní protidrogová rada včera spustila deset let připravovaný projekt, který má zajistit, že státní peníze na pomoc narkomanům dostanou jen prověřená centra. (…) Certifikáty bude na tři roky udělovat vládní rada na základě šetření a doporučení speciálně školených odborníků, kteří prošli výběrem vládní protidrogové rady.“

* * *

Péče o děti z ústavů si bude stát cenit o něco více. „Podmínky pěstounů vylepší novela zákona o státní sociální podpoře. Pro ty, kteří si z ústavu vzali nejméně tři děti nebo jedno těžce postižené, znamená novela nárok na nezdaněnou měsíční odměnu přes sedm tisíc korun. Každé dítě navíc pak ještě částku zvýší. Dávka bude posuzována jako příjem, z něhož se platí důchodové pojištění a který bude rozhodný pro výpočet důchodu.“ Hospodářské noviny, 1. 6. 2005.

Nejen Novinky.cz psaly 1. června o tom, že začal fungovat první babybox na nechtěné novorozence.

* * *

Vláda umožnila soudům zveřejnit jména a snímky mladých pachatelů. „Vláda před týdnem schválila návrh ministerstva spravedlnosti, který soudům umožňuje zveřejnit jak jejich jména, tak fotografie. Zveřejňování identity před vynesením pravomocného rozsudku bude nadále nepřípustné.“ ČTK, 31. května 2005.

* * *

Pojišťovny pomohou s odhalováním týrání. „Občanské sdružení Fond ohrožených dětí chce využívat data zdravotních pojišťoven při odhalování týrání dětí. Z údajů lze zjistit jména dětí, s nimiž rodiče nechodí na pravidelné prohlídky nebo které jsou opakovaně zraněny a ošetřovány.“ Lidové noviny, 1. června.

* * *

V Listech pokračuje debata nad článkem Pavla Mertlíka Nuda nehrozí levici ani pravici. V archivu časopisu přibyla polemika Martina Potůčka. A ekonom Miloš Pick napsal text Pověry o sociálním státu v éře globalizace.