Rubriky
Zprávy

Byty, ne ubytovny, požadovali lidé v bytové nouzi na setkání s ministryní

Na pražském Andělu se ve čtvrtek 23. 6. sešly aktivní skupiny lidí v bytové nouzi ze třech českých měst s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou a zástupcem ministerstva pro místní rozvoj, ředitelem odboru politiky bydlení Jiřím Klímou. Na místě se sešlo zhruba čtyřicet lidí k vzájemné diskusi nad připravovaným zákonem o sociálním bydlení.

Pro podporu zákona se vyjádřili zástupci obou resortů.

„Naše ministerstvo a já osobně považuji tento zákon za obrovskou prioritu, protože mi připadá šílené, že Česká republika takový zákon nemá. Není moc zemí v Evropě, které by ho neměly. Já to považuju za strašně důležitou věc, za kterou bojuji už teď a bojovat za ni budu. To vám opravdu slibuji,“ řekla Marksová.

Setkání na pražském Andělu zorganizovaly tři skupiny lidí v bytové nouzi z Brna, Prahy a Ostravy a symbolicky jej nazvali setkáním u „kulatého chodníku“, neboť tam kde není střecha nad hlavou, není ani stůl.

Zástupci skupin formulovali několik bodů, které je v jejich obcích trápí, a které popisují jejich bezvýchodnou situaci. Upozornili například na stále rostoucí počet lidí bez domova, svévoli obcí v podpoře bydlení lidí v bytové nouzi, byznys s chudobou, stigmatizaci, nejistotu či nedůstojnost bydlení, kdy například jedno sociální zařízení sdílí s více než sto lidmi.

Oba zástupci resortů se vyslovili pro podporu zákona, kompetenční spory mezi MPSV a MMR jsou dle nich již vyřešeny, to vyplynulo ze schůzky ministrů dne 22. 6.. V tom, že bude zákon schválen vládou, jsou oba optimističtí.

„Už dnes ty obce, které chtějí a které mají podle mého názoru velmi oprávněný pocit, že by se měly starat o své obyvatele, tak už systém sociálního bydlení mají. Problém je, že část obcí nechce. My ten zákon vlastně děláme kvůli nim, aby musely. Protože když se nacházíte v obci, která má pocit, že se o vás starat nemusí, když máte problémy s bydlením, tak to je hodně špatné,“ vysvětlila ministryně Marksová.

Účastníci přednesly své požadavky s návrhem, aby byly zahrnuty do diskuze o dané problematice, neboť ze zkušenosti vědí, že jejich zájmy se mohou mnohdy rozcházet se zájmy některých aktérů, kteří formulují politiky sociálního bydlení.

Požadují tak především:

  • Dosažitelné, důstojné a finančně dostupné bydlení pro každého
  • Byty, ne ubytovny
  • Zrušení, či zafinancování kauce, na kterou nyní finančně nedosáhnou
  • Byty stavebně i hygienicky nezávadné
  • Byty nesegregované v „ghettech“
  • Řešení nedostupnosti bydlení kvůli diskriminaci
  • A podporu sociálních pracovníků namísto kontroly.

Jde o unikátní příklad pro formování sociálních politik, kdy lidé, kterých se zákon dotýká nejvíce, jsou schopni se zorganizovat a formulovat své priority.

„Jsme přesvědčeni, že při formulaci sociálních politik by měly být pravidelně ke konzultacím zvány všechny klíčové strany, tedy kromě obcí a majitelů bytových domů i samotní potenciální nájemníci sociálních bytu. Aktivita a schopnost formulovat své priority, kterou dnes prokázaly tři skupiny lidí v bytové nouzi, je příslibem pro funkčnost připravované legislativy,“ říká Vít Lesák, ředitel Platformy pro sociální bydlení.