Británie zvažuje pojištění k sociální péči

<%image(theguardian.jpg|179|25|The Guardian)%>

Lidé budou možná platit povinné sociální pojistění, kterým přispějí na náklady sociální péče v seniorském věku, navrhla v květnu britská vláda.

Ministr Alan Johnson řekl, že počátkem příštího roku představí zelenou knihu, jež navhne dlouhodobé řešení problémů spojených s nezdravotní péčí pro stále rostoucí počet seniorů.

V příštích dvaceti letech se počet lidí starších 85 let v Anglii zdvojnásobí, počet starších sta let vzroste čtyřnásobně. Téměř o dva milióny více lidí bude potřebovat péči, včetně pomoci s oblékáním, praním, nákupy a stravováním.

Johnson uvedl, že chce zahájit společenskou diskuzi o tom, kolik má vláda přispívat na sociální péči, kolik jednotliví lidé a jejich rodiny. Očekává se, že náklady sociální péče vzrostou z 12,7 mld. liber v roce 2007 na 24,1 mld. liber v roce 2026 a 40,9 mld. liber v roce 2041.

Johnson říká, že lidé chtějí mít jistotu dostatečné podpory, aniž by museli prodat svůj dům, na nějž šetřili celý pracovní život. Ovšem systém bezplatné osobní péče zavedený ve Skotsku si podle Johnsona Anglie dovolit nemůže.

Možné řešení je tedy “nějaký způsob pojištění, placeného buď státem, nebo člověkem”, řekl Johnson.

Vláda se také zabývá návrhem Dereka Wanlesse, bývalého ředitele banky a poradce předsedy vlády. Wanless navrhuje, aby stát zajistil základní minimální službu a občany nechal zaplatit si služby navíc. Na ty by stát příspěl polovinou nákladů.

Ministers look at social care insurance as costs rise, The Guardian, 13. května 2008-06-12

Užitečné odkazy

Británie: Systém sociální péče pro seniory selhává
Osobní rozpočet na zkoušku