Rubriky
Zprávy

8 lidí zabitých požárem v „domově Kavkaz“ ve Vejprtech

Přehled podstatných událostí a okolností, jak je možné je sledovat z veřejných zdrojů. Průběžně doplňováno.

Lidé, kteří mají jméno a příběh

Image may contain: text
Jména obětí požáru: Petr A. (59), Miloslav C. (51), Zdeněk D. (56), Oldřich G. (57), Vladimír K. (60), Martin J. (36), Daniel S. (45), Roman T. (53). Zdroj: Deník N

Požár v „domově Kavkaz“ Vejprty

„Požár, který byl nahlášen v okamžiku, kdy byl již ve společenské místnosti plně rozvinut tak, že plameny šlehaly z oken, a budova byla plná zplodin hoření,“
„osm obětí je obrovská tragedie, na které se ale podepsaly jiné faktory… a skutečnost, že se jednalo o hendikepované osoby, jejichž evakuace je velmi náročná.“
Hasiči Ústeckého kraje 22. 1. 2020

Bezpečnostní rizika ústavů

V říjnu 2018 byla v „domově Kavkaz“ kontrola, která upozornila na bariérové prostředí, zavírání klientů do pokojů a další zásadní nedostatky (23.1.)

Image

Slovenská komisařka pro osoby se zdravotním postižením varuje: Protipožiarne opatrenia v domovoch sociálnych služieb sú nedostatočné (24.1.)

„Domy, ve kterých bydlí senioři a lidi s různým stupněm postižením, jsou často staré baráky, které byly stavěny v dobách, kdy se na bezpečnost tolik nehledělo, nebo byly pro péčové služby adaptovány až následně a nikdy nebyly takto zkolaudovány.
(…)
Hasiči furt prodlužují výjimky a nechávají dávat odklady, že nad tím ještě rok mávnou rukou, a pak ještě jeden a najednou je z toho 10 let.“
Matěj Hollan na facebooku 19. 1. 2020

Praha prověří bezpečnost svých ústavů a vyzývá k témuž ostatní kraje (21.1.)

Varování veřejné ochránkyně práv 15.1.:

Ve třech domovech byli klienti přes noc zamykáni ve svých domácnostech, aniž by s nimi zůstal přítomen personál. Taková praxe je nebezpečná i přes den, natož přes noc. V případě požáru by musel personál, kterého je v noci jen minimální počet, obejít a odemknout všechny části zařízení, aby bylo možné klienty evakuovat.

Média a reakce

Španělská poslankyně Evropského parlamentu Mónica Silvana González vyjadřuje soustrast s oběťmi požáru v ústavu ve Vejprtech. Odsuzuje segregaci v ústavech. „Lidé s postižením mají být součástí společnosti.“ (4.2.)

***

České organizace reagují a nabízejí pomoc se začleněním přeživších obyvel do společnosti, místo jejich segregace v ústavech: Jinak, Jurta, JDI (.pdf)

***

Inclusion International vyjadřuje soustrast obětem a podporu výzvě Inclusion Europe, SPMP a Rytmusu.

***

***

„V Česku se téměř zastavila transformace ústavů.
Lidé s postižením žijí ve velkopacitních ústavech, nemají individuální podporu.
Podobná situace je v dalších zemích EU.“

Poslankyně Radka Maxová v Evropském parlamentu (video)

***

Ústavy nejsou bezpečné místo. Scénář z Vejprt se může opakovat, varuje odborník na práva handicapovaných (Hospodářské noviny 29.1.)

Komentář Julie Hrstkové (HN): Nemocní, ale lidé. Život v lágru sociální péče

***

Plena inclusión (Španělsko) vyjadřuje solidaritu obětem (27.1.)

***

European Disability Forum vyjadřuje podporu prohlášení Inclusion Europe, SMPM a Rytmusu a apeluje na české úřady (27.1.)

***

***

Rizikem není ani tak to, co klienti v domovech dělají, jako spíš fakt, že na jednom místě žije hodně lidí, kteří se hůř orientují v prostoru, obzvlášť v krizové situaci, komentoval slova vejprtské starostky člen organizace Quip věnující se péči o práva lidí s postižením Jan Strnad s odkazem na skutečnost, že ve vejprtském ústavu žilo 40 postižených mužů a vedení instituce je nechalo zavřít za zvukotěsné protipožární dveře s tak složitým otevíráním, že je žádný z klientů podle svědectví personálu nemohl dokázat otevřít.

Respekt

***

Poslankyně Evropského parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová (Slovensko) a Katrin Langensiepen (Německo) při zasedání Sociálního výboru 23.1. mluví o 8 zabitých požárem ve Vejprtech:

„Je to pár dní, kdy při hrozné události v Česku bylo zabito 8 lidí s mentálním postižením požárem v ústavu.
Ombudsmanka opakovaně varovala před takovým nebezpečím.
Nebyla přijata žádná opatření. A toto je výsledek.
Další připomínka ústavy nejsou místa pro život“

Lucia Ďuriš Nicholsonová

***

Tragická událost ve Vejprtech by nám měla být mementem, abychom urychleně začali realizovat všechny krásné plány, jak změnit naší sociální politiku v této oblasti.

Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením

***

Chceme poslat do Vejprt naději, že vše zlé má svůj konec. Zesnulým obyvatelům Domova už nikdo nepomůže. Lze však pomoci těm ostatním. Návrat do budovy Kavkaz není výhra. Zvažte prosím další možnosti.

Domov bez zámku, 22.1.2020

***

Diskuze ČT s Terezií Hradilkovou a Olgou Richterovou (čas 28:00)

Rozhovor ČRo Plus s Milanem Šveřepou (čas 9:30)

***

Reakce Inclusion Europe, SPMP a Rytmusu v češtině a angličtině.

Hot-takes by @misver

Rychlé reakce, zdrojované, ale občas se nějaká chyba najde nebo něco ukáže později jinak. Největší tedy zřetelně opravuji.

5. února: Chucpe

Vejprty provozují import lidí s postižením z celé republiky, aby si zlepšily zaměstnanost a využití budov.
A jejich starostka si dovoluje někoho obviňovat z toho, že „jen bere ze státní pokladny“?!

Tak ty ústavy zavřete a nechte lidi normálně fungovat!

27. ledna: Rekapitulace

Nobody’s bothered why number of casualties was so high.
Nobody’s bothered what the people living there think or want.
Nobody’s bothered by the fact people with disabilities have same rights as everyone else.

MŠ on Facebook

24. ledna: MPSV oznamuje rekonstrukci ústavu

21. ledna: Strukturální příčiny

Zatímco úředníci a poskytovatelé velkokapacitních služeb naříkají nad „nedostatkem“ pracovníků, strukturální problémy opomíjí (so far, so predictable).
Takže:

1. Pracovníci chybí hlavně v pohraničí? No bodejť: ono totiž v pohraničí přebývá sociálních služeb!Jenom ve Vejprtech je 11 (je-de-náct) ústavů služeb v 5 zařízeních.
Je nutné přestat vyvážet lidi z Prahy atd. do příhraničí s Neměckem sakra už

2. Ve velkopacitních ústavech zhruba třetina lidí neposkytuje péči „klientům“. Jedná se o údržbáře, pracovníky prádelen, zahradníky, uklízeče…Je to taková památková a krajinná péče hrazená ministerstvem sociálních věcí.

3. Segregace v ústavech připravuje lidi o možnost využít přitozené zdroje z okolí. Takže úplně všechno zařizuje placený personál.Stačí se přestěhovat do komunity, navázat vztahy se soudedy – rázem je tu někdo, kdo rád občas poseče zahradu nebo pomůže s nějakou to opravou.

4. V těch ústavech je to tak (a za to nemůžou ti co tam pracují, za to může síla průměru), že je „poskytována péče“ i těm co ji nepotřebují. Co ledasco zvládnou sami, pokud k tomu dostanou prostor.A naopak nezbývá na pomoc těm, kdo ji skutečně potřebují.

5. Vytahovat ten argument s nedostatkem pracovníků je v souvislosti s tragédií ve Vejprtech poněkud… zajímavé? Ze strany MPSV pokus prodat novelu zákona o sociálních službách.
Ovšem prakticky (neboli čistou matematikou) to neřeší vůbec nic [jak se ukazuje 22.1., pracovník tam byl 1; původní vyjádření vedení organizace mluvila o 3]

20. ledna: obec a zařízení bez důkazů obviňují obyvatele ústavu

Takže aby bylo jasno: Včera bylo při požáru zabito 8 lidí a 30 zraněno.
Zařízení organizace, která „domov Kavkaz“ provozuje, byla opakovaně shledána jako, řekněme problematická?:

2016 inspekce o jiném jejím zařízení konstatuje, že tam jsou nepohybliví lidé v bariérové prostředí

2018 Výbor pro zabránění mučení konstatuje ve 2 zařízeních (opět ne Kavkaz) nadměrné podávání léků

Po požáru jsou 2 osoby odpovědné za tuto organizaci (starostka, ředitel) plná média a vykládají, že požár nejspíš založili obyvatelé „domova“.
Min. jeden občan Vejprt říká, že o ničem takovém neslyšel. První případ, kdy se na malém městě něco nerozkecalo?

Žerty stranou přátelé

Nezapomeňme

Image may contain: text
Byl to pro ně zážitek. „Vyděšení nejsou. Jsou jako děti a co se stalo vnímají spíše jako velký zážitek,“, přiblížit ředitel rozpoložení klientů. Zdroj: Deník.cz

2 reakce na „8 lidí zabitých požárem v „domově Kavkaz“ ve Vejprtech“

Dobrý den, přeposlala bych článek poslancům, ale nejde mě na stránkách PSP najít, kdo je ve výboru pro sociální politku, nevite někdo?

Komentáře nejsou povoleny.