Rubriky
Názory

Standardy kvality: reakce na reakce

Chtěl bych poděkovat Janu Syrovému i Bohumile Baštecké za jejich reakce. Z obou textů vybírám po jednom momentu, které mi v kontextu této debaty přijdou důležité a zajímavé. Je mi líto, pokud můj komentář ke komentářům nepřinese odpovědi, které by oba autoři rádi slyšeli, píše David Kocman.

Rubriky
Názory

Komentář k textu David Kocmana o standardech kvality a reakci Jana Syrového

Vážený Davide, vážený kolego Syrový, každý asi máme nějaké zkušenosti a z nich vycházíme. Já můžu do naší skládačky dodat vysokoškolsky vzdělané profesionály (psychology) zvyklé se nikomu nepodřizovat, protože pracují „sami na sebe“. Případný nedostatek „kvality“ (poruchy procesu a poruchy výsledků) se pak nedá přičíst „organizacím“. Jen těmto organismům, které nějak řídí sebe (dál by […]

Rubriky
Názory

Několik poznámek k příspěvku David Kocmana o standardech kvality

Základním problémem celého příspěvku je, že nerozlišuje mezi pojmy sociální služby a sociální práce a používá je jako synonyma. Přitom oba pojmy je nutné rozlišovat, každý znamená něco jiného, píše Jan Syrový.

Rubriky
Názory

Kam se poděl duch standardů? Řízení kvality jako problém sociálních služeb

Mnozí se opakovaně ptají, kam se poděl „duch standardů“. Moje odpověď je, že ho zpacifikovalo to, co se tváří jako jeho největší zastánce a podporovatel – totiž řízení kvality, píše David Kocman.

Rubriky
Zprávy

Eugenický ředitel hradeckého Ústavu sociální práce skončil

„O místo na univerzitě už Mitlöhner kvůli článku přišel. Ve středu Mitlöhner při jednání s rektorem hradecké univerzity Josefem Hynkem nabídl rezignaci a rektor ji přijal, řekl mluvčí školy Ondřej Tikovský,“ informují Novinky o reakci na článek, ve kterém ředitel Ústavu sociální práce Univerzity Hradec Králové nabádá k zabíjení dětí s postižením.

Rubriky
Názory

Vraždit novorozeňata s těžkým postižením? Tak to jste přestřelil, doktore Mitlöhnere!

Asi jsou někteří z nás nepoučitelní. Je s podivem, že po stále ještě nezapomenutých tragických zkušenostech generací mých prarodičů a praprarodičů se objevují lidé, kteří touží po zdravé společnosti plné normalit. Ve jménu této zdravé společnosti hledají ideál normálního člověka, který bude zárukou její zdravé reprodukce, píše Roman Baláž.

Rubriky
Zprávy

Sexuální násilí. Proč se nikdo neptá?

In-IUSTITIA, o.p.s. vydala publikaci Sexuální násilí. Proč se nikdo neptá. Jedná se o první odbornou publikaci určenou primárně sociálním pracovnicím a pracovníkům, která se týká problematiky řešení sexuálního násilí.

Rubriky
Zprávy

Uskutečnil se seminář o deinstitucionalizaci

Dne 22. května se v Lichtenštejnském paláci diskutovalo o deinstitucionalizaci a transformaci služeb v České republice. Odborný seminář Podpora přechodu z ústavní na komunitní péči v České republice uspořádalo Ministerstvo práce a sociálních věcí společně s Evropskou expertní skupinou pro přechod z ústavní na komunitní péči. Seminář se svým příspěvkem zahájila ministryně práce a sociálních […]